Statul român a 'legalizat' prostituția, pe ascuns: Are același cod CAEN ca spiritismul și astrologia
Meseria de prostituată e recunoscută oficial de statul român. Are chiar și un cod de ocupație, conform celor mai noi decizii care au intrat în vigoare de la 1 ianuarie 2025.
Ministerul Justiției, în colaborare cu Oficiul Național al Registrului Comerțului, au actualizat lista actualizată a Clasificării Activităților din Economia Națională (CAEN)
Cod CAEN 9699 prevede „activități sociale (de exemplu, servicii de escortă, servicii de întâlniri, servicii de birou de căsătorii)” și „furnizarea sau aranjarea de servicii sexuale organizarea de evenimente de prostituţie sau operarea de stabilimente de prostituție”. De asemenea, aici se regăsesc și activitățile de de astrologie și spiritism. Codul 9699 nu exista în lista cu ocupațiile din precedenta listă, care la un cod similar, 9609, prevedea „servicii personale cu caracter social, cum ar fi servicii de escortă, servicii de stabilire a întâlnirilor, servicii ale agențiilor matrimoniale”.
Evenimentul pe WhatsApp – cele mai tari stiri, direct pe telefon!
Esti mereu pe fuga? Noi îti trimitem zilnic cele mai importante 3 stiri din Iasi, Moldova si tara – scurt, clar, fara spam.
Plus: alerte locale de urgenta, noutati exclusive si acces rapid la anunturi importante.
Intra pe canalul nostru oficial: WhatsApp Ziarul Evenimentul
⇒ Încearca 3 zile. Daca nu-ti place, poti iesi oricând.
Esti martorul unui eveniment care poate fi o stire de interes pentru comunitate?
Trimite-ne detalii si imagini la numarul de WhatsApp
0752 266 264 si noi le facem cunoscute!
Subiecte asemanatoare
Un gest simplu, un impact uriaș: copiii care ar putea vedea din nou marea
Povestea lui Matei Romaneț: când copilăria devine o luptă zilnică pentru fiecare pas
Peste 27.000 de copii români beneficiază de serviciile centrelor de zi pentru prevenirea separării copilului de famili
O mamă. O fetiță. Opt ani de luptă fără zi liberă.
S-a născut sănătos. După 5 zile, viața lui s-a schimbat pentru totdeauna
Zeci de mii de români cer legalizarea parteneriatelor civile
,,Fiecare zi îmi curbează coloana tot mai mult… Operația este șansa mea.”
Administrator obligat de instanță să acopere un prejudiciu de 10 milioane de euro într-un dosar de insolvență
Vize SUA - Cetățeni din alte 12 țări trebuie să depună o garanție de 15.000 de dolari pentru viză
Cum afli dacă ești asigurat cu verificare simplă prin CNP? Iată tot ce trebuie să cunoști!