Cum își umflau salariile bugetarii cu sporuri peste sporuri
Premierul Ilie Bolojan a anunțat, marți, 9 iulie, o serie de măsuri dure împotriva sporurilor în cascadă acordate în unele ministere, care au dus la salarii cu mult peste nivelul general din sectorul public. În unele cazuri, angajații ajunseseră să încaseze venituri cu până la 110% mai mari decât media națională în administrația publică, iar sistemul salarial era, spune el, complet scăpat de sub control.
Una dintre cele mai șocante situații a fost identificată la Ministerul Investițiilor și Proiectelor Europene (MIPE), unde angajații au reușit să își optimizeze consistent salariile, adăugând sporuri peste sporuri.
Ilie Bolojan a explicat că un simplu funcționar de execuție din minister încasa lunar peste 13.400 lei net, adică mai mult decât un ministru în funcție. Iar un director din MIPE avea, potrivit premierului, 21.500 lei net/lună.
Totul a fost posibil printr-o combinație de sporuri:
50% stimulent pentru fonduri europene,
45% spor pentru fonduri europene,
15% pentru condiții vătămătoare.
Toate acestea s-au adăugat în cascadă, nu procentual din salariul de bază, ci fiecare peste suma deja majorată anterior, ceea ce a dus la o creștere explozivă a veniturilor.
Premierul a precizat că, prin aceste noi măsuri, Guvernul plafonează aceste sporuri, începând cu patru ministere, fără a le nominaliza pe toate. Astfel, un funcționar ca cel din exemplu ar urma să aibă un venit redus la aproximativ 10.500 lei net, adică peste 2.000 de euro lunar, ceea ce rămâne totuși un salariu extrem de atractiv comparativ cu majoritatea angajaților din România, mai ales din mediul privat.
„Sistemul e dezechilibrat și trebuie corectat”
Bolojan a subliniat că nu doar salariile ridicate sunt o problemă, ci și ineficiența activității acestor ministere: proiecte europene întârziate, apeluri de finanțare blocate, absorbție redusă a fondurilor din PNRR.
El a declarat că aceste măsuri nu sunt populare și că mulți parlamentari au fost presați cu amendamente care ar fi anulat reformele. Cu toate acestea, spune că este determinat să continue curățenia în sistemul bugetar, unde, în multe instituții și companii de stat, „salariile au fost scăpate total de sub control”.
„Nu mai puteam continua cu acest sistem de sporuri în lanț. Trebuie să facem ordine, dar e nevoie de timp și de determinare. Vom continua”, a spus
Subiecte asemanatoare
Leroy Merlin: soluții moderne pentru confort și funcționalitate
Weekend în Vatra Dornei: trasee și obiective turistice care merită puse pe listă
Brand românesc din nord-estul țării își trimite clienții în Grecia: primii 3 câștigători, unul din Piatra Neamț și doi din Roman
De ce tot mai multe mame renunță la detergenții agresivi când spală hainele copiilor
Rotiri gratuite fără depunere și bonus cazino instant: ce verifici înainte să alegi o ofertă online
Viața Stranie a unui Bilet Înaintea unui Meci Mare
Costul real al unui setup de gaming bun atunci când nu urmărești echipamente de lux