INCHIDE

Der Standard (Austria) anunță o posibilă victorie a lui Călin Georgescu

Der Standard (Austria) anunță o posibilă victorie a lui Călin Georgescu

Posibilă victorie a lui Călin Georgescu? Un cotidian de marcă este de părere că are șanse mari să fie ales președinte duminica viitoare, în turul al doilea al alegerilor.

Cotidianul vienez „Der Standard”, care apare în capitala Austriei, vede cum tocmai o probabilă coabitare ar putea deveni, paradoxal, o garanție împotriva derapajelor și o formă de echilibru într-un context politic dificil.

Apartament 2 camere in Copou, Codrescu, bloc 1970, parter/4, 48 mp, cu balcon, CT, AC, mobilat si utilat, pret 95.000 euro, 0724033537

Posibilă victorie a lui Călin Georgescu

Ziarul, departe de a avea simpatii de dreapta, se exprimă uimitor de precis: „Viitorul guvern și viitorul președinte vor proveni, cel mai probabil, din tabere politice opuse”! Corespondenta pentru Europa de Sud-Est a DerStandard, Adelheid Wölfl, un fin cunoscător al României, despre care relatează de mai bine de un deceniu, alocă României în febră electoral un comentariu incisiv, intitulat „România se îndreaptă spre vremuri tulburi”, apărut la scurt timp înainte de anunțul Curții Constituționale despre duminică, 08.12., data la care va avea loc turul al II-lea de scrutin.

România a înregistrat în ultimele decenii o dezvoltare economică semnificativă și a fost un partener constant și de încredere al Occidentului, nu a manifestat niciodată simpatii față de Kremlin…, își continuă relatarea jurnalista austriacă, care afirmă categoric că „marele perdant al alegerilor de duminică este Partidul Național Liberal”.

Călin Georgescu „un prorus, glorificator al fascismului”

Perspectiva alegerii lui Georgescu este dificil de evitat, mai crede Wölfl, „deoarece electoratul social-democrat – compus în principal din persoane care trăiesc în mediul rural, sunt conservatoare, în vârstă și are o pregătire mai scăzută – este greu de mobilizat în favoarea candidatei liberale, Elena Lasconi.

Autoarea îl numește pe candidatul independent Călin Georgescu „un prorus, glorificator al fascismului”, o formulare destul de contradictorie, dacă e să ne gândim la narativele identitare arhicunoscute ale poporului de la Răsărit.

Pe scena politică românească începe să se contureze o majoritate împotriva dreptei pentru formarea unui viitor guvern, continuă Wölfl.

„În contextul sistemului semiprezidențial al României, această situație ar putea duce la o coabitare politică: președintele și guvernul provenind din tabere opuse (…) o speranță pentru forțele prooccidentale de a contrabalansa eventualele măsuri radicale sau imprevizibile care ar putea fi promovate de Călin Georgescu, dacă acesta ajunge la conducerea statului”, potrivit Der Standard.

Evenimentul pe WhatsApp – cele mai tari stiri, direct pe telefon!

Esti mereu pe fuga? Noi îti trimitem zilnic cele mai importante 3 stiri din Iasi, Moldova si tara – scurt, clar, fara spam.

Plus: alerte locale de urgenta, noutati exclusive si acces rapid la anunturi importante.

Intra pe canalul nostru oficial: WhatsApp Ziarul Evenimentul

⇒ Încearca 3 zile. Daca nu-ti place, poti iesi oricând.

Esti martorul unui eveniment care poate fi o stire de interes pentru comunitate?

Trimite-ne detalii si imagini la numarul de WhatsApp    0752 266 264  si noi le facem cunoscute!