Maia Sandu și-a lansat oficial candidatura. Șefa statului moldovean promite creșterea salariului minim, iar elevii vor primi mâncare gratuită în școli
Maia Sandu și-a lansat oficial candidatura pentru încă un mandat la conducerea Republicii Moldova. Evenimentul a avut loc la Teatru Național din Chișinău. Reamintim că alegerile prezidențiale cât și referendumul pentru Uniunea Europeană vor avea loc pe 20 octombrie 2024.
„Vrem să știm că orice profesie ar alege copiii noștri să fie siguri de viitorul lor. Rămânem uniți în ciuda eforturilor de a ne dezbina”, a declarat Maia Sandu.
În discursul său, șeful statului moldovean a mai spus că cetățenii aleg să lucreze în loc să stea deoparte și aleg speranța în locul deznădejdii.
„R.Moldova are o cale sigură în față. Lucruri care păreau imposibile acum patru ani, astăzi sunt mai aproape ca niciodată de îndeplinire”, a mai spus ea.
Maia Sandu a mai promis că va majora până în 2030 salariul minim până la 10 mii lei moldovenești și majorarea salariului mediu – până la 25 mii lei moldovenești., iar pensia minimă va fi de 3 300 lei pentru persoanele cu 40 de ani de vechime în muncă. Tot președintele Republicii Moldova a mai declarat că toți elevii din clasele 1 - 9 vor primi mâncare gratuită.
Evenimentul pe WhatsApp – cele mai tari stiri, direct pe telefon!
Esti mereu pe fuga? Noi îti trimitem zilnic cele mai importante 3 stiri din Iasi, Moldova si tara – scurt, clar, fara spam.
Plus: alerte locale de urgenta, noutati exclusive si acces rapid la anunturi importante.
Intra pe canalul nostru oficial: WhatsApp Ziarul Evenimentul
⇒ Încearca 3 zile. Daca nu-ti place, poti iesi oricând.
Esti martorul unui eveniment care poate fi o stire de interes pentru comunitate?
Trimite-ne detalii si imagini la numarul de WhatsApp
0752 266 264 si noi le facem cunoscute!