Guvernul Ciolacu, în slujba mafiei lemnului: Pensionarii lăsați fără lemne de foc în prag de iarnă
În prag de iarnă, mii de pensionari din România se confruntă cu o criză a lemnelor de foc, pe fondul unei politici guvernamentale care favorizează interesele mafiei lemnului în detrimentul cetățenilor. Deși necesarul de lemn pentru încălzire este uriaș, Guvernul Ciolacu pune la dispoziție cantități mult prea mici, ceea ce a dus la o creștere alarmantă a prețurilor.
În timp ce pensionarii, deja afectați de pensiile mici și de scumpirile generale, sunt nevoiți să își încălzească locuințele în condiții precare, guvernul pare să acționeze în interesul unor grupuri de interese care profită din plin de pe urma acestei crize. În loc să asigure o distribuție echitabilă și suficientă de lemne de foc la prețuri accesibile, guvernul a creat o penurie artificială, lăsându-i pe cei mai vulnerabili să sufere.
Situația este cu atât mai gravă cu cât temperaturile scad, iar multe gospodării din mediul rural nu au alternative la încălzirea cu lemne. Pensionarii, care au muncit o viață întreagă, se văd acum în imposibilitatea de a-și asigura un trai decent în timpul iernii. Aceasta este consecința directă a unor politici corupte și a incapacității guvernului de a reglementa piața lemnului de foc, lăsându-i pe cei care nu își permit prețurile exorbitante să înghețe în propriile case.
Departe de a lua măsuri concrete pentru a proteja populația, guvernul Ciolacu continuă să închidă ochii la exploatarea ilegală a pădurilor și la speculațiile care duc la creșterea prețurilor. În loc să sprijine cetățenii în fața acestei crize, guvernul a ales să își prioritizeze relațiile cu cei care controlează resursele de lemn ale țării.
Dacă această situație nu va fi remediată de urgență, mii de români, în special cei în vârstă și cei din zonele rurale, riscă să îndure o iarnă cumplită, cu locuințe neîncălzite și fără perspectiva unei soluții din partea autorităților. Guvernul Ciolacu trebuie să răspundă pentru această criză și să ia măsuri imediate pentru a asigura accesul tuturor cetățenilor la lemne de foc la prețuri corecte, înainte ca această iarnă să devină una dintre cele mai grele pentru populația României.
Evenimentul pe WhatsApp – cele mai tari stiri, direct pe telefon!
Esti mereu pe fuga? Noi îti trimitem zilnic cele mai importante 3 stiri din Iasi, Moldova si tara – scurt, clar, fara spam.
Plus: alerte locale de urgenta, noutati exclusive si acces rapid la anunturi importante.
Intra pe canalul nostru oficial: WhatsApp Ziarul Evenimentul
⇒ Încearca 3 zile. Daca nu-ti place, poti iesi oricând.
Esti martorul unui eveniment care poate fi o stire de interes pentru comunitate?
Trimite-ne detalii si imagini la numarul de WhatsApp
0752 266 264 si noi le facem cunoscute!
Subiecte asemanatoare
Zeci de mii de români cer legalizarea parteneriatelor civile
,,Fiecare zi îmi curbează coloana tot mai mult… Operația este șansa mea.”
Administrator obligat de instanță să acopere un prejudiciu de 10 milioane de euro într-un dosar de insolvență
Vize SUA - Cetățeni din alte 12 țări trebuie să depună o garanție de 15.000 de dolari pentru viză
Cum afli dacă ești asigurat cu verificare simplă prin CNP? Iată tot ce trebuie să cunoști!
Totul despre pensia de urmaș în 2026. Cine beneficiază și care sunt condițiile de acordare
Schimbări în legislația jocurilor de noroc: registru unic și sancțiuni mai dure
Un copil din trei trăiește în lipsuri. România are cei mai săraci copii din Uniunea Europeană
PSD Iaşi acuză Consiliul Judeţean de lipsă de responsabilitate, după ce ambulanţele nu au putut ajunge la doi pacienţi din cauza noroiului de pe un drum judeţean / Un bebeluş şi un bărbat au murit înainte de sosirea echipajelor medicale