Izolete de 17.000 euro. Pentru casele distruse din Moldova – doar 6.000 euro. Bătaie de joc oficială
În plină tragedie provocată de inundațiile din nordul Moldovei, Guvernul României a reușit din nou să umilească românii. Familii întregi care și-au pierdut casele, bunurile și agoniseala de o viață primesc „ajutor” de 6.000 de euro. O sumă ridicolă, care nu ajunge nici măcar pentru refacerea unei anexe gospodărești.
În contrast revoltător, tot acest guvern cheltuia în urmă cu doar câțiva ani 17.000 de euro pe o singură izoletă – adică o cutie cu roți și folie de plastic. Atunci nu a contat că suma era uriașă și achiziția absurdă. S-au aruncat zeci de milioane pe „echipamente” inutile, în timp ce astăzi se scormonește prin buzunare pentru a le da sinistraților o alocație de mizerie.
Aceste priorități arată cât de deconectată este conducerea de realitatea românilor. Pentru șmecheri și achiziții „de urgență”, se găsesc imediat zeci de milioane. Pentru oamenii simpli, care au fost loviți de dezastru natural, guvernul se comportă ca un cămătar zgârcit.
România nu duce lipsă de bani. Duce lipsă de onoare și compasiune în rândul celor care ne conduc. Rușine!
Cimpoi Adrian 60m.ro
Subiecte asemanatoare
România în fața unei rupturi istorice: sfârșitul orfelinatelor
A învins cancerul la 14 ani. Astăzi, Bogdan luptă din nou pentru șansa la o viață normală
O gaură în inimă, o rugăciune în suflet: Eva Ștefania are nevoie de sprijin pentru o intervenție care nu mai poate fi amânată
Un gest simplu, un impact uriaș: copiii care ar putea vedea din nou marea
Povestea lui Matei Romaneț: când copilăria devine o luptă zilnică pentru fiecare pas
Peste 27.000 de copii români beneficiază de serviciile centrelor de zi pentru prevenirea separării copilului de famili
O mamă. O fetiță. Opt ani de luptă fără zi liberă.
S-a născut sănătos. După 5 zile, viața lui s-a schimbat pentru totdeauna
Zeci de mii de români cer legalizarea parteneriatelor civile
,,Fiecare zi îmi curbează coloana tot mai mult… Operația este șansa mea.”