INCHIDE

În Copou, s-a rupt lanțul de iubire

În Copou, s-a rupt lanțul de iubire

Ar fi trebuit să fie un meci liniștit, un „galop de sănătate”, cum ar fi scris cronicarii sportivi de altădată. N-a fost deloc așa! Întâlnirea de sâmbătă, din Copou, cu modesta formație din Tunari, părea prilejul ideal pentru Poli Iași să își facă moral și să confirme ambițiile de promovare. Rezultatul final – 2-0 pentru ieșeni – poate părea convingător pe tabelă, dar jocul de pe teren și atmosfera din jurul echipei spun o poveste mult mai complicată.

CS Tunari, o echipă dintr-o comună ilfoveană de câteva mii de locuitori, a sosit la Iași cu un nou staff tehnic. După demiterea lui Bogdan Pătrașcu, patronul a ales să mizeze pe Ilin Alin, promovat ca secund, de la echipa de tineret, cu câteva luni în urmă. Schimbarea s-a simțit rapid: oaspeții au făcut o primă repriză peste așteptări, controlând posesia (57%) și reușind să trimită trei șuturi pe spațiul porții, plus trei cornere. În comparație, Poli a părut lipsită de idei și fără vlagă, fiind dominată statistic și teritorial chiar pe teren propriu, în ciuda golului marcat prin Hrib, în minutul 21.

Este important de amintit că Tunariul venea după un început de sezon modest: locul 16 în clasament, cu o singură victorie, trei remize și trei înfrângeri după primele șapte etape. Cu toate acestea, în Copou, echipa a arătat curaj și organizare, punându-i serios în dificultate pe elevii portughezului.

Iașul a salvat aparențele după pauză

Repriza a doua a adus și golul liniștitor pentru ieșeni. Poli a reușit să profite de căderile de ritm ale oaspeților și a înscris din nou, asigurându-și cele trei puncte. Totuși, victoria n-a convins. Ieșenii au arătat, din nou, un fotbal șters, cu puține momente de inspirație, semn că mecanismul încă scârțâie.

Suporterii din tribune au aplaudat rezultatul, dar mulți au plecat cu sentimentul că echipa nu arată deloc ca o candidată serioasă la promovare. „Am câștigat, dar am jucat de ligă secundă!”, se comenta la ieșirea din stadion.

Tensiuni la vârful clubului

Mai grav decât fotbalul arătat pe teren este contextul din culise. Relația dintre Cornel Șfaițer, președintele clubului, și antrenorul portughez s-a deteriorat vizibil. Nemulțumit de jocul echipei, Șfaițer a găsit un nou prilej să-și înțepe public antrenorul, după ce acesta a acuzat că ar fi fost presat de unii jurnaliști să plătească pentru a fi prezentat într-o lumină favorabilă.

Reacția conducătorului ieșean a fost fermă și tăioasă. „A bătut câmpii! L-am avertizat să lase declarațiile aiurea, să-și vadă de echipă, să continue creșterea exprimării, pentru a ne atinge obiectivul, promovarea. Am adus jucătorii pe care i-a dorit, preocuparea lui trebuie să fie legată sută la sută de echipă și de creșterea calității jocului”, le-a spus Șfaițer ziariștilor.

Mesajul e clar: răbdarea conducerii se epuizează. „Lanțul de iubire” dintre președinte și antrenor pare să se fi rupt, iar viitorul portughezului pe banca lui Poli atârnă tot mai greu de rezultate.

Ce a spus Tony Da Silva

„O victorie meritată, puteam să câștigăm la o diferență mai mare, cu mai multe goluri din partea noastră dacă aveam mai multă calitate în față și dacă gestionam mai bine acțiunile din ultima treime. Oricum, băieții au făcut tot ce le-am cerut eu. Mă bucur că suporterii au venit alături de noi, pentru că avem nevoie de ei, să dea încredere copiilor. Am încercat să-l băgăm pe Vidakovic la mijloc, să avem mai multă posesie, l-am trecut pe Hrib în dreapta, cu Opriș, pentru că cere mai mult mingea la picior și creează superioritate la mijloc, are calitate cu piciorul stâng. Deși golul l-a dat cu dreptul, a făcut ce i-am spus, să vină la bara a doua... A fost un meci pe care l-am controlat, am avut dorință de puncte, să mergem cât mai sus. Nu am știut să gestionăm primele cinci minute după golul noastru, dar după aceea am fost echipa mai bună”.

Au evoluat

Poli Iași: Fernandez – Șeroni (cpt.), Inglada, Al. Dumitru (min. 77 Gligor) – Opriț, Ghindovean (min. 77 Ruben Silva), Vidakovic (min. 77 Cestor), Farcaș, Ștefanovici – Hrib (min. 66 Ferhaoui), Tiehi (min. 51 Alounga). Rezerve neutilizate: Niga – Dr. Iancu, Rz. Olaru, Pojar. Antrenor: Anthony da Silva.

CS Tunari: Moroz – Pîrcălabu (min. 76 R. Stanciu), Stănică, Ric. Grigore, Tudorache (min. 66 Plumbuitu) – Țegle, N. Roșu – Gyorgyi (min. 46 Panțîru), Budescu, Hlistei (min. 66 Spătaru) – Cl. Dragu (cpt., min. 76 Ad. Bălan). Rezerve neutilizate: Micu – Bara, P. Mutu, M. Șerban. Antrenor: Alin Ilin

Au marcat: Alexandru Hrib min. 21, Darius Ghindovean min. 63.

Arbitru: Valentin Naidin (Turnu Măgurele), asistenți Ștefan Dumitrache (Prahova) și Roberto Ciuraru (Sfântu Gheorghe). 

Cu acest rezultat, Poli a urcat pe loc de play-off (locul 6).

Etapa viitoare, Politehnica Iași va evolua la Chiajna, contra Concordiei (pe 4 octombrie), formație aflată pe locul 7 în clasament și care tocmai l-a instalat ca antrenor principal pe fostul jucător la Iașului Andrei Cristea!

Promovarea – obiectiv sau iluzie?

Oficial, clubul din Copou țintește promovarea în Liga 1, deși antrenorul a spus, în varii ocazii, că obiectivul e play-off-ul, iar de acolo... cum o vrea Domnul. Neoficial, realitatea arată altfel: echipa oscilează, suporterii nu sunt convinși, iar conducerea transmite semnale de nemulțumire. Dacă tensiunile nu se sting, Iașul riscă să transforme încă un sezon promițător într-o dezamăgire.

Da, Poli Iași a învins Tunariul cu 2-0, dar victoria n-a adus liniștea dorită. Dincolo de tabelă, rămâne un fotbal modest și un conflict mocnit între conducere și bancă. În Copou, s-a rupt lanțul de iubire. Iar nedumerirea tuturor este dacă echipa va reuși să-și lege din nou jocul și să recâștige încrederea fanilor – sau dacă promovarea va rămâne doar un vis frumos, pierdut printre declarații și reproșuri. Daniel LEONTE

 

 Evenimentul pe WhatsApp – cele mai tari stiri, direct pe telefon!

Esti mereu pe fuga? Noi îti trimitem zilnic cele mai importante 3 stiri din Iasi, Moldova si tara – scurt, clar, fara spam.

Plus: alerte locale de urgenta, noutati exclusive si acces rapid la anunturi importante.

Intra pe canalul nostru oficial: WhatsApp Ziarul Evenimentul

⇒ Încearca 3 zile. Daca nu-ti place, poti iesi oricând.

Esti martorul unei eveniment care poate fi o stire de interes pentru comunitate?

Trimite-ne detalii si imagini la numarul de WhatsApp 

 WA Chat 0752 266 264  si noi le facem cunoscute!


Subiecte asemanatoare