Nunta lui Jeff Bezos blochează Veneția
Fondatorul Amazon, Jeff Bezos, și jurnalista Lauren Sanchez au început, la Veneția, festivitățile fastuoase de nuntă, cu măsuri stricte de securitate care au protejat oaspeții VIP de protestatari.
Bill Gates, Orlando Bloom și regina Iordaniei s-au numărat printre ultimii sosiți, alături de Oprah Winfrey, Kris Jenner, Kim și Khloe Kardashian, notează agenția de știri Reuters.
Fiica fostului președinte american Donald Trump, Ivanka, și ginerele său Jared Kushner, care au sosit marți, au profitat de timpul în plus pentru vizitare și cumpărături.
Se estimează că între 200 și 250 de invitați de prim rang din lumea spectacolului, politică și finanțe vor participa la ceea ce a fost supranumită pe scară largă „nunta secolului”, cu un cost estimat de aproximativ 50 de milioane de dolari.
Evenimentul a stârnit o dezbatere privind impactul său asupra unuia dintre cele mai frumoase orașe din lume. Un activist s-a cățărat joi pe unul dintre stâlpii din Piața San Marco și a desfășurat un banner cu mesajul „Cei 1% distrug lumea”, protestând astfel față de prezența miliardarului Bezos în Veneția.
Oaspeții s-au adunat joi seară în curtea mănăstirii bisericii medievale Madonna dell'Orto, situată în cartierul central Cannaregio, care găzduiește capodopere ale pictorului Tintoretto din secolul al XVI-lea.
Consiliul orașului a interzis accesul pietonilor și traficului naval în zonă între orele 16:30 și miezul nopții, pentru a oferi securitate și intimitate participanților la petrecere.
La câteva ore după ce a fost văzută sosind în oraș cu taxiul nautic, fondatoarea Skims, Kim Kardashian, a ieșit din nou cu sora ei Khloé, mama ei Kris Jenner și iubitul mamei, Corey Gamble, notează Harpersbazaar.
Cele patru au fost văzute la bordul unui alt taxi nautic, aparent îndreptându-se spre cina de bun venit de la nunta lui Jeff Bezos și Lauren Sánchez. Evenimentul a avut loc la biserica Madonna dell'Orto, potrivit unei surse din People.
Pentru această ocazie, Kim Kardashian a purtat o rochie gri strâmtă cu imprimeu din piele de șarpe. Piesa avea un decolteu cu șireturi atât de adânc încât cobora până la buric, iar bretelele erau acoperite cu cristale circulare strălucitoare.
Kardashian a accesorizat-o cu un inel masiv cu diamant și a purtat un machiaj bronz și o coafură ondulată glamour.
Evenimentul pe WhatsApp – cele mai tari stiri, direct pe telefon!
Esti mereu pe fuga? Noi îti trimitem zilnic cele mai importante 3 stiri din Iasi, Moldova si tara – scurt, clar, fara spam.
Plus: alerte locale de urgenta, noutati exclusive si acces rapid la anunturi importante.
Intra pe canalul nostru oficial: WhatsApp Ziarul Evenimentul
⇒ Încearca 3 zile. Daca nu-ti place, poti iesi oricând.
Esti martorul unui eveniment care poate fi o stire de interes pentru comunitate?
Trimite-ne detalii si imagini la numarul de WhatsApp
0752 266 264 si noi le facem cunoscute!
Subiecte asemanatoare
Orașul european unde vin 6,5 milioane de turiști pe an, deși are doar 40.000 de locuitori
Un oraș italian își schimbă numele pentru a atrage mai mulți turiști
Turiștii nu renunță la vacanțe, în ciuda ajustărilor de zbor din zona Golfului
Cătălin Botezatu povestește prin ce a trecut în momentul în care a rămas fără ceasul de 2 milioane de lire sterline: 'M-a lovit. Unul avea un briceag'
Stare de criză în turism! Românii au început să își vândă vacanțele planificate din cauza conflictului din Orientul Mijlociu!
Vacanța de Paște bate la ușă – Hotelierii se întrec în oferte pentru toate buzunarele: cât costă un sejur la mare, munte sau în Delta Dunării
Atenționare de călătorie pentru șoferii care merg în Germania. Avertismentul Ministerului de Externe
Ce insule poți vizita în Grecia? Iată unde poți să-ți petreci concediul în 2026!
Comoara Iranului: cel mai mare diamant roz din lume și tezaurul de miliarde din Teheran