Biserica Precista din Piatra Neamţ
Ajunşi în oraşul Piatra Neamţ, merită să vă îndreptaţi atenţia spre Biserica Precista, cu hramul „Adormirea Maicii Domnului”, ctitorie din anul 1774 a lui Ioil, egumen de Bisericani.
Frumoasa biserică este ascunsă sub un deal, pe partea stângă a şoselei ce duce spre oraşul Bacău şi este martoră a două veacuri de istorie.
Construită din bârne, în stil specific moldovenesc, cu planul în formă de cruce şi turla rotundă fiind acoperita cu draniţă, atrage atenţia multor călători ce poposesc pe aceste meleaguri.
De-a lungul timpului, bisericii i-a fost adăugat pridvorul de la sud şi pronaosul ce prelungeşte spre vest nava bisericii şi turla oarbă cu acoperământ bulbat. Turla oferă mai multă supleţe şi frumuseţe întregului ansamblu. Acoperişul de draniţă, în două ape, cu margini evazate, se rotunjeşte la absidele laterale şi cea a altarului, închizându-se în unghiuri drepte.
Absidele laterale sunt acoperite în arc, iar altarul este dominat de un arc transversal de susţinere, spre care converg nervurile unui segment de sferă. Catapeteasma originară este o piesă de mare valoare artistică şi deosebit de frumoasă. Realizată din lemn de stejar şi tei, această creaţie de autentică artă românească respectă cu stricteţe dispunerea ierarhică şi spaţială specifică iconografiei creştine ortodoxe.
Cu toate acestea, ajunşi acolo, ceea ce vă va atrage atenţia în mod special la aceste picturi este îmbinarea unor elemente stilistice diferite, din care a rezultat un ansamblu unitar de certă originalitate.
Psihologia personajelor biblice emană un anume hieratism bizantin, cromatica folosită creează o transparenţă renascentistă, iar frecvenţa planurilor secundare de inspiraţie locală trimite la frescele de la Voroneţ şi Suceviţa.
Uşile împărăteşti sunt tratate în special pictural şi mai puţin sculptural. Întreaga lucrare degajă atmosfera specială tipic moldovenească, în care transcendentalismul rece şi distant al canoanelor se atenuează prin căldura unui umanism izvorât din simplitate şi firesc.
În anul 2000, în curtea bisericii a fost construită troiţa de la intrare, iar mai apoi lăcaşul a fost împodobit cu strane şi iconostase. Tot în acest an au fost ridicate două troiţe de parohie şi două în curtea bisericii. Toate lucrările au fost realizate şi prin contribuţia credincioşilor.
Ascultaţi istoricul obiectivelor turistice din România, apelând serviciul HERO.dot, serviciu de audioghid istoric, prin telefon la numărul unic 0332 780 780, urmat de codul obiectivului ales: 2701.
Subiecte asemanatoare
Vacanța pe vas de croazieră: 5 motive să o alegi
Vacanța de Paște, mult-așteptată de românii cu dor-de-ducă! Pe unde și-au rezervat sejururi?
Orașul european unde vin 6,5 milioane de turiști pe an, deși are doar 40.000 de locuitori
Un oraș italian își schimbă numele pentru a atrage mai mulți turiști
Turiștii nu renunță la vacanțe, în ciuda ajustărilor de zbor din zona Golfului
Cătălin Botezatu povestește prin ce a trecut în momentul în care a rămas fără ceasul de 2 milioane de lire sterline: 'M-a lovit. Unul avea un briceag'
Stare de criză în turism! Românii au început să își vândă vacanțele planificate din cauza conflictului din Orientul Mijlociu!
Vacanța de Paște bate la ușă – Hotelierii se întrec în oferte pentru toate buzunarele: cât costă un sejur la mare, munte sau în Delta Dunării
Atenționare de călătorie pentru șoferii care merg în Germania. Avertismentul Ministerului de Externe
Ce insule poți vizita în Grecia? Iată unde poți să-ți petreci concediul în 2026!