INCHIDE

Ce șanse are Marcel Ciolacu să devină președintele României? Analistul Bogdan Teodorescu: 'Avem o noutate'

Ce șanse are Marcel Ciolacu să devină președintele României? Analistul Bogdan Teodorescu: 'Avem o noutate'

Analistul politic Bogdan Teodorescu a declarat miercuri, pentru B1 TV, că problema lui Marcel Ciolacu, candidatul PSD la prezidențiale, este că, fiind premier, va deconta toate problemele care apar în aceste luni în România. Nici Nicolae Ciucă, reprezentantul PNL în competiția electorală, n-o duce mai bine, căci în sondaje e mai slab cotat decât propriul partid, iar campania de promovare a cărții sale a fost un eșec.

În opinia lui Teodorescu, „bâlbâiala” cu recalcularea pensiilor poate fi decontată de Marcel Ciolacu în campania pentru prezidențiale.

„Spre deosebire de toți ceilalți contracandidați ai săi, indiferent cine sunt ei, Ciolacu are în față realitatea că orice se întâmplă rău în România în perioada august 2024 – 8 decembrie 2024 îi este imputabil. Toți ceilalți – dl Ciucă mai puțin – se pot ascunde în ideea opoziției, a faptului că n-au fost niciodată la putere sau a faptului că vin de pe postura de independenți, din afara țării”, a explicat analistul politic.

Întrebat dacă de data asta PSD are șanse mai mari ca oricând să dea președintele țării, Bogdan Teodorescu a răspuns: „Da, da. În lunga tradiție din 2004 încoace, în principiu, în fața candidatului PSD era un om, adică PSD era stânga, în partea ailaltă era dreapta (…) Acum avem o noutate. Pe lângă blocul de stânga și blocul de dreapta avem două elemente: 1. un independent, 2, cel mai important, un bloc naționalist care măsoară măcar un sfert din electoratul României. Dacă adunam pe Șoșoacă cu Simion la alegerile anterioare, ne iese 25%. E un bloc naționalist, care nu-i nici de stânga, nici de dreapta, care nu știm unde se va duce. (…) Această noutate face PSD să aibă un bazin de unde să-mi mai extragă electorat pentru turul 2”.

Teodorescu a mai spus că un alt avantaj ar fi pentru Ciolacu dacă ar intra în turul 2 cu candidatul naționalist, presupunând că naționaliștii se vor uni și vor avea un singur candidat. Deocamdată pare că ei nu vor face acest lucru și se vor canibaliza reciproc.

Principalii adversari ai lui Ciolacu

Analistul politic a mai spus că Ciolacu sigur intră în turul 2 și atunci bătălia pentru a fi contracandidatul acestuia se va da între Mircea Geoană – „care are o scădere de ceva vreme, dar tot e în frunte”, Elena Lasconi (USR) – „care e nou venitul în campanie, un personaj care are acest avantaj că e o figură nouă, are o notorietate scăzută, 70%, deci are unde să crească, a adus un tip de speranță partidului, care a arătat rău la precedentele alegeri, și vine un mesaj USR, dar și un pic în zona tradițională” – George Simion (AUR) și Diana Șoșoacă (SOS) – „fiecare cu niște scoruri interesante, fiecare cu campanii vizibile și agresive” și „după aceea” e Nicolae Ciucă (PNL)- „reprezentantul PNL, partid care totuși stă în jur de 20%, are 1.200 de primari, 11 consilii județene, deci e partid teritorial”.

„Dl Ciucă e un pic mai în spate și din cauza ratării acestei campanii cu promovarea cărții și valul de ironii pe care a trebuit să-l îndure, dar și din cauza nemobilizării liberalilor care va veni. Or această mobilizare poate să reducă un pic ecartul și chiar să-l arunce pe Ciucă într-o poziție de luptă pentru a intra în turul 2”, a mai spus Bogdan Teodorescu

Evenimentul pe WhatsApp – cele mai tari stiri, direct pe telefon!

Esti mereu pe fuga? Noi îti trimitem zilnic cele mai importante 3 stiri din Iasi, Moldova si tara – scurt, clar, fara spam.

Plus: alerte locale de urgenta, noutati exclusive si acces rapid la anunturi importante.

Intra pe canalul nostru oficial: WhatsApp Ziarul Evenimentul

⇒ Încearca 3 zile. Daca nu-ti place, poti iesi oricând.

Esti martorul unui eveniment care poate fi o stire de interes pentru comunitate?

Trimite-ne detalii si imagini la numarul de WhatsApp    0752 266 264  si noi le facem cunoscute!